Fizioterapija škljocanja čeljusnog zgloba

Iako se škljocanje čeljusnog zgloba može pojaviti povremeno i biti bezbolno, dugotrajni simptomi mogu ukazivati na ozbiljniji problem koji zahtijeva fizioterapijsku intervenciju.

Klikanje ili pucketanje čeljusti

Škljocanje čeljusnog zgloba, poznato i kao klikanje ili pucketanje, često je simptom disfunkcije temporomandibularnog zgloba (TMZ). Ovaj zvuk može nastati prilikom otvaranja i zatvaranja usta, žvakanja ili govora, a ponekad ga prati bol, ukočenost ili smanjena pokretljivost čeljusti. Iako se škljocanje čeljusnog zgloba može pojaviti povremeno i biti bezbolno, dugotrajni simptomi mogu ukazivati na ozbiljniji problem koji zahtijeva fizioterapijsku intervenciju.

Uzroci škljocanja čeljusnog zgloba

Škljocanje čeljusnog zgloba može biti posljedica različitih faktora, među kojima su najčešći:

  • Disfunkcija diska u čeljusnom zglobu – kada se disk između kosti čeljusti i lubanje ne kreće pravilno
  • Napetost mišića zbog stresa, bruksizma (stiskanja ili škripanja zubima) ili loše posture
  • Ozljede čeljusti koje uzrokuju pomicanje zgloba ili oštećenje mekih tkiva
  • Degenerativne promjene uslijed artritisa ili starenja
  • Loša dentalna struktura ili neusklađenost zagriza

Simptomi povezani sa škljocanjem čeljusnog zgloba

Osim samog zvuka škljocanja, pacijenti s ovim problemom često imaju i druge simptome, kao što su:

  • Bol u čeljusti, licu ili oko uha
  • Ograničena pokretljivost čeljusti
  • Glavobolje ili bolovi u vratu
  • Ukočenost čeljusti ujutro ili nakon žvakanja
  • Osjećaj "zaključane" čeljusti (blokada) prilikom otvaranja ili zatvaranja usta

Fizioterapija kao rješenje za škljocanje čeljusnog zgloba

Fizioterapija je učinkovita metoda za liječenje škljocanja čeljusnog zgloba, s ciljem vraćanja normalne funkcije zgloba, smanjenja boli i prevencije ponovnih simptoma. Fizioterapeut će procijeniti stanje pacijenta i izraditi prilagođeni plan tretmana.

Vježbe za poboljšanje pokretljivosti zgloba

Fizioterapeut može propisati specifične vježbe za poboljšanje fleksibilnosti i pokretljivosti čeljusnog zgloba. Ove vježbe pomažu u vraćanju normalnog kretanja diska i smanjenju napetosti u mišićima.

Manualna terapija

Kroz manualne tehnike mobilizacije, fizioterapeut može pomoći u vraćanju pravilnog položaja diska i zgloba. Također, masaža mišića koji podržavaju čeljust može smanjiti napetost i olakšati pokretanje zgloba bez škljocanja.

Posturalna korekcija

Loša postura, posebno u vratu i gornjem dijelu leđa, može opteretiti čeljusni zglob i izazvati škljocanje. Kroz posturalne vježbe, fizioterapeut pomaže pacijentima da poprave držanje, što smanjuje pritisak na zglob i pomaže u vraćanju normalne funkcije.

Vježbe za jačanje mišića čeljusti i lica

Jačanje mišića koji podržavaju čeljusni zglob pomaže stabilizirati zglob i smanjiti škljocanje. Ove vježbe također pomažu u prevenciji daljnjih oštećenja i poboljšavaju koordinaciju pokreta čeljusti.

Tehnike relaksacije

S obzirom na to da stres i napetost često pogoršavaju simptome škljocanja čeljusti, fizioterapeuti mogu uvesti tehnike relaksacije kako bi smanjili mišićnu napetost u području lica, vrata i ramena.

Group 2

RehaPro poliklinika

  Inovativan pristup rehabilitaciji

REHAPRO poliklinika predstavlja vodeći centar za rehabilitaciju moždanog udara, s fokusom na brzu intervenciju i kvalitetnu skrb. Poliklinika koristi napredne metode kao što su PNF koncept (Proprioceptivna neuromuskularna facilitacija) i Kaltenborn/Evjenth koncept kako bi omogućila pacijentima što brži i efikasniji oporavak.

Terapijski pristup koji potiče rad mišića i živčanog sustava kako bi se poboljšala motorička funkcija i stabilnost tijela. Ova tehnika omogućuje povećanje raspona pokreta, poboljšava ravnotežu i koordinaciju, te smanjuje mišićnu napetost.

Kaltenborn/Evjenth koncept je metoda fizioterapije koja se fokusira na procjenu i poboljšanje pokretljivosti zglobova radi smanjenja boli i povećanja funkcionalnosti tijela. Koristi precizne tehnike i vježbe kako bi se identificirale disfunkcije u zglobovima te primjenile terapeutske intervencije.

Neurološkim liječenjem želimo pružiti vrhunsku skrb pacijentima kroz preciznu dijagnozu i personalizirane terapeutske pristupe. Integrirane usluge rehabilitacije, uključujući fizikalnu terapiju i terapiju pokretom, usmjerene su na poboljšanje funkcionalnosti i kvalitete života. 

Shape

Individualni pristup

Shape

Profesionalni tim stručnjaka

Group 15

Učinkovita rehabilitacija

Rehabilitacija i dugoročno upravljanje

Uz redovitu fizioterapiju, pacijenti se potiču na izvođenje vježbi kod kuće kako bi održali stabilnost i pokretljivost čeljusnog zgloba. Dugoročno upravljanje također uključuje izbjegavanje štetnih navika poput stiskanja zuba ili prekomjernog žvakanja žvakaćih guma.

Zaključak

Škljocanje čeljusnog zgloba može biti neugodno i uzrokovati nelagodu, no fizioterapija nudi učinkovito rješenje za smanjenje simptoma i vraćanje normalne funkcije zgloba. U Poliklinici Reha Pro nudimo individualizirane terapijske pristupe koji uključuju vježbe, manualnu terapiju i posturalne korekcije kako bismo vam pomogli u smanjenju škljocanja i poboljšanju kvalitete vašeg života. Naš stručni tim fizioterapeuta tu je da vam pruži podršku kroz svaki korak oporavka.

Muči vas nešto od gore navedenog? Javite nam se putem donje kontakt forme ili na info@rehapro.hr. Mi smo tu da vam pomognemo!

Koji su simptomi? Disfunkcija čeljusnog zgloba, poznata i kao temporomandibularni poremećaj (TMP), o…

Javite nam se ovdje​

Stojimo vam na raspolaganju za sve upite

Zakaži termin

Ostavite nam podatke i napišite kada bi vam odgovaralo da dođete do nas. Mi ćemo vam se povratno javiti kako bi dogovorili fiksni termin