Fizioterapija i rehabilitacija pacijenata s parkinsonovom bolešću

Iako se Parkinsonova bolest ne može potpuno spriječiti, postoji mnogo čimbenika koji mogu smanjiti rizik od njezinog napredovanja i razvoja

Zašto dolazi do Parkinsonove bolesti?

Parkinsonova bolest je kompleksna neurodegenerativna bolest koja utječe na pokretljivost i motoričku funkciju. Iako uzroci Parkinsonove bolesti nisu potpuno razjašnjeni, znanstvenici vjeruju da kombinacija genetskih predispozicija i okolišnih čimbenika može biti ključna. Na primjer, izloženost toksinima poput pesticida ili teških metala može povećati rizik od razvoja bolesti kod osoba s genetskom predispozicijom. Također, starenje igra značajnu ulogu, budući da je Parkinsonova bolest češća kod starijih osoba.

Posljedice Parkinsonove bolesti i važnost rehabilitacije

Parkinsonova bolest može imati različite posljedice za pacijenta, uključujući tremor, ukočenost mišića, sporost pokreta i problem s ravnotežom. Ove simptome često prate i emocionalni i mentalni izazovi poput depresije i anksioznosti. Ova bolest može značajno ograničiti svakodnevne aktivnosti i smanjiti kvalitetu života pacijenta.

Rano započinjanje rehabilitacije ključno je za pacijente s Parkinsonovom bolešću. Fizioterapija može pomoći u održavanju pokretljivosti, jačanju mišića i poboljšanju ravnoteže, što može smanjiti rizik od pada i poboljšati neovisnost.

Faze Parkinsonove bolesti

Parkinsonova bolest obično prolazi kroz nekoliko faza ili stadija. U početnim fazama, simptomi poput blagog tremora ili sporosti pokreta mogu biti blagi i često se ne primjećuju odmah. Međutim, kako bolest napreduje, simptomi postaju izraženiji. U kasnijim fazama, pacijenti mogu iskusiti teže poteškoće s kretanjem, uključujući poteškoće u hodu i komunikaciji. Ova bolest može dovesti do značajnih promjena u kvaliteti života pacijenta, kao što su poteškoće s obavljanjem svakodnevnih aktivnosti i potreba za pomoću skrbnika ili zdravstvenih stručnjaka.

Kako pomažemo pacijentima s Parkinsonovom bolesti

U poliklinici RehaPro, naša posvećenost pacijentima s Parkinsonovom bolešću nije samo profesionalna, već i osobna. Shvaćamo da svaki pacijent ima svoje jedinstvene izazove i potrebe, stoga pristupamo njihovoj rehabilitaciji s pažnjom i suosjećanjem.

Kada radimo s pacijentima s Parkinsonovom bolešću, fokusiramo se na pružanje individualizirane terapije koja se temelji na najnovijim istraživanjima i kliničkom iskustvu. Evo nekoliko primjera konkretnih vježbi i tehnika koje koristimo:

  • Vježbe ravnoteže: Razvijamo vježbe koje poboljšavaju stabilnost i ravnotežu pacijenta, poput stajanja na jednoj nozi ili hodanja po liniji. Ove vježbe pomažu u smanjenju rizika od pada i povećavaju sigurnost u svakodnevnim aktivnostima.
  • Terapija pokretom: Koristimo različite tehnike terapije pokretom kako bismo potaknuli fluidnost i amplitude pokreta. To može uključivati ​​vježbe poput velikih pokreta ruku i nogu ili vježbi koje potiču brže kretanje.
  • Razvoj mišićne snage: Kroz vježbe snage i otpora, jačamo mišiće koji su oslabljeni zbog Parkinsonove bolesti. To može uključivati ​​upotrebu elastičnih traka, bučica ili vlastite tjelesne težine kako bismo ojačali ključne mišićne skupine.
  • Koordinacija vježbi: Integriramo vježbe koje potiču koordinaciju pokreta, poput vježbi s loptom ili simetričnih pokreta ruku i nogu. Ove vježbe pomažu u poboljšanju kontrole pokreta i smanjenju ukočenosti.

Kroz individualiziran pristup i redovitu procjenu napretka, osiguravamo da terapija bude prilagođena potrebama svakog pacijenta. Naš tim stručnjaka radi zajedno s pacijentima kako bi im pružio podršku i motivaciju potrebnu za postizanje njihovih rehabilitacijskih ciljeva.

U poliklinici RehaPro, vjerujemo da svaki napredak, bez obzira koliko mali, predstavlja korak prema boljem životu za naše pacijente s Parkinsonovom bolešću.

Mogućnosti prevencije i poboljšanja kvalitete života

Iako se Parkinsonova bolest ne može potpuno spriječiti, redovita tjelovježba, zdrava prehrana i izbjegavanje štetnih tvari poput duhanskog dima i teških metala mogu smanjiti rizik od njezinog razvoja. Za pacijente koji već žive s Parkinsonovom bolešću, redovita rehabilitacija i vježbe mogu značajno poboljšati kvalitetu života. Kroz pravilno vođene vježbe i terapiju, pacijenti mogu održavati pokretljivost, smanjiti bol i održavati neovisnost u svakodnevnom životu. Ova sveobuhvatna podrška može značajno olakšati život pacijentima s Parkinsonovom bolešću i pomoći im da žive punim životom unatoč izazovima s kojima se suočavaju.

 

Muči vas nešto od gore navedenog? Javite nam se putem donje kontakt forme ili na info@rehapro.hr. Mi smo tu da vam pomognemo!

Što je Parkinsonova bolest? Parkinsonova bolest je progresivni neurodegenerativni poremećaj koji utj…

Javite nam se ovdje​

Stojimo vam na raspolaganju za sve upite

Zakaži termin

Ostavite nam podatke i napišite kada bi vam odgovaralo da dođete do nas. Mi ćemo vam se povratno javiti kako bi dogovorili fiksni termin