Kako dolazi do rupture meniska?
Ova ozljeda može biti izuzetno bolna i ograničavajuća za pacijente, ali s odgovarajućim tretmanom i rehabilitacijom, većina ljudi se uspješno oporavi. U nastavku istražujemo detalje o simptomima, dijagnozi, tretmanima i procesu rehabilitacije kod rupture meniska.
Simptomi
- Bol: Oštra bol u unutarnjem ili vanjskom dijelu koljena, posebno prilikom savijanja ili okretanja zgloba.
- Oteklina: Oticanje zgloba koljena koje može biti praćeno osjećajem punoće ili napetosti.
- Zaključavanje: Osjećaj "zaključavanja" koljena ili otežano ispravljanje noge.
- Škljocanje: Zvuk "škljocanja" ili "klikanja" u zglobu koljena prilikom pokreta.
- Ograničena pokretljivost: Teškoće u potpunom savijanju ili ispravljanju koljena.
Dijagnoza
- Klinički pregled: Liječnik će provesti temeljit klinički pregled kako bi procijenio simptome, obavljanje određenih pokreta i osjetljivost zgloba koljena.
- Snimanje: Magnetna rezonancija (MRI) je obično najučinkovitiji način za dijagnosticiranje rupture meniska i procjenu opsega ozljede.
Tretmani
- Konzervativni tretmani: Kod manjih ili nekompliciranih ruptura meniska, moguće je koristiti konzervativne metode kao što su odmor, led, kompresija i elevacija (RICE) te fizikalna terapija.
- Artroskopska operacija: Za ozbiljnije ili kompliciranije rupture meniska, može biti potrebna artroskopska operacija kako bi se uklonio oštećeni dio meniska i obnovila funkcionalnost zgloba koljena.
Rehabilitacija nakon operacije
- Rani postoperativni period: Fokus je na smanjenju oteklina, obnavljanju pokretljivosti i jačanju mišića oko zgloba koljena.
- Srednji postoperativni period: U ovoj fazi, fizioterapija se koristi za poboljšanje stabilnosti zgloba koljena, povećanje snage mišića i vraćanje funkcionalnosti.
- Kasni postoperativni period: Pacijent postupno vraća normalne aktivnosti, uz nadzor fizioterapeuta i postupno povećanje opterećenja i intenziteta vježbi.
Prevencija ponovnih ozljeda
- Jačanje mišića: Redovita tjelovježba i jačanje mišića oko zgloba koljena može smanjiti rizik od ponovnih ozljeda meniska.
- Izbjegavanje prekomjernog opterećenja: Praćenje preporuka fizioterapeuta i postupno vraćanje aktivnosti može pomoći u izbjegavanju ponovnih ozljeda.
U zaključku, ruptura meniska je ozbiljna ozljeda koja zahtijeva pravodobnu dijagnozu i adekvatan tretman radi sprječavanja dugoročnih komplikacija. Važno je da pacijenti surađuju s liječnicima i fizioterapeutima tijekom procesa rehabilitacije kako bi osigurali uspješan oporavak i povratak normalnim aktivnostima.