Reumatoidni Artitis

Prevencija reumatoidnog artritisa obično nije moguća s obzirom na njegov autoimuni karakter, ali rani dijagnostički postupci i agresivno liječenje mogu usporiti progresiju bolesti i smanjiti rizik od oštećenja zglobova.

Što je reumatoidni artritis?

Reumatoidni artritis je kronična autoimuna bolest koja uzrokuje upalu zglobova, što rezultira bolom, oticanjem i ograničenom pokretljivošću. Ova progresivna bolest može utjecati na kvalitetu života pacijenata, ali s pravilnim tretmanom i upravljanjem, simptomi se mogu kontrolirati i olakšati. U nastavku istražujemo detalje o uzrocima, simptomima, dijagnozi i tretmanima za reumatoidni artritis.

Uzroci

Reumatoidni artritis nastaje kada imunološki sustav greškom napada zdrava tkiva zglobova, uzrokujući upalu i oštećenje hrskavice i kostiju. Točan uzrok ovog poremećaja još uvijek nije potpuno razumljiv, ali se vjeruje da genetski faktori, okolišni čimbenici i abnormalnosti imunološkog sustava igraju ulogu u razvoju bolesti.

Simptomi

  • Bol i oticanje zglobova: Upala u zglobovima uzrokuje bol, oticanje i ukočenost, često simetrično zahvaćajući zglobove na obje strane tijela.
  • Jutarnja ukočenost: Osobe s reumatoidnim artritisom često doživljavaju jutarnju ukočenost koja može trajati satima.
  • Umor: Umor može biti izražen kod pacijenata s reumatoidnim artritisom, što može biti posljedica same bolesti ili nuspojava lijekova.
  • Gubitak apetita i težine: Neki pacijenti mogu doživjeti gubitak apetita i gubitak težine kao posljedicu upale i umora.

Dijagnoza i tretmani

Dijagnoza reumatoidnog artritisa obično uključuje detaljan pregled od strane reumatologa, zajedno s laboratorijskim testovima krvi i slikovnim pretragama poput rendgenskih snimaka ili magnetske rezonancije (MRI) radi procjene stanja zglobova.

Tretmani za reumatoidni artritis mogu uključivati:

  • Lijekovi: Nonsteroidni protuupalni lijekovi (NSAID) mogu se koristiti za smanjenje boli i upale, dok se bolest modificirajući antireumatoidni lijekovi (DMARD) koriste za usporavanje progresije bolesti i očuvanje funkcije zglobova.
  • Biološki lijekovi: Biološki lijekovi djeluju na imunološki sustav kako bi smanjili upalu i zaustavili oštećenje zglobova.
  • Fizioterapija: Program fizioterapije može se koristiti za jačanje mišića, poboljšanje pokretljivosti zglobova i smanjenje boli.
  • Kirurški zahvati: U težim slučajevima koji ne reagiraju na konzervativne tretmane, kirurški zahvati poput artroskopije ili zamjene zgloba mogu biti opcija.

Prevencija i oporavak

Oporavak može biti dugotrajan i zahtijeva redovite konzultacije s reumatologom radi praćenja stanja i prilagodbe tretmana prema potrebi.

U zaključku, reumatoidni artritis je složena autoimuna bolest koja zahtijeva sveobuhvatan pristup liječenju i upravljanju kako bi se kontrolirali simptomi i očuvala funkcija zglobova. Potražite savjet stručnjaka za reumatologiju ako sumnjate da imate reumatoidni artritis ili imate simptome ovog stanja.

Muči vas nešto od gore navedenog? Javite nam se putem donje kontakt forme ili na info@rehapro.hr. Mi smo tu da vam pomognemo!

Vezani članci

No results found.

Javite nam se ovdje​

Stojimo vam na raspolaganju za sve upite

Zakaži termin

Ostavite nam podatke i napišite kada bi vam odgovaralo da dođete do nas. Mi ćemo vam se povratno javiti kako bi dogovorili fiksni termin