Ozljede kralježnične moždine

Rehabilitacija i redovita vježba imaju ključnu ulogu u poboljšanju kvalitete života osoba s paraplegijom ili tetraplegijom.

Zašto dolazi do te dijagnoze?

Traumatska ozljeda kralježnične moždine (TOKM) može biti rezultat ozbiljnih nezgoda poput prometnih nesreća, pada s visine ili sportskih ozljeda. Ova ozljeda nastaje kada kralježnica doživi snažan udarac koji oštećuje ili prekida komunikaciju između mozga i ostalih dijelova tijela. Kada je ozljeda visoka na kralježnici, to može rezultirati paraplegijom ili tetraplegijom, ovisno o tome koliko visoko je oštećenje.

Uvjeti života u osoba s paraplegijom ili tetraplegijom

Osobe s paraplegijom ili tetraplegijom suočavaju se s izazovima u svakodnevnom životu. Ovisno o stupnju ozljede, mogu imati ograničenja u kretanju, osjetu, funkciji organa, i autonomnom sustavu. Ovisnost o drugima za osnovne aktivnosti poput hranjenja, oblačenja ili kretanja može biti prisutna. Kvaliteta života može biti značajno narušena, no pravovremenom rehabilitacijom postoji mogućnost poboljšanja funkcionalnosti i samostalnosti.

Važnost fizičke aktivnosti i održavanje tonusa mišića

Fizička aktivnost ima ključnu ulogu u životu osoba s paraplegijom ili tetraplegijom. Redovita vježba pomaže u održavanju tonusa mišića, poboljšava cirkulaciju, sprečava atrofiju mišića te pomaže u prevenciji komplikacija poput dekubitusa ili kontrakcija. Zapuštanje tijela može dovesti do težih stanja poput slabljenja mišića, smanjenja gustoće kostiju i lošije opće kondicije.

Kako mi u poliklinici RehaPro pružamo podršku pacijentima

U poliklinici RehaPro, svjesni smo da svaki pacijent s paraplegijom ili tetraplegijom zahtijeva individualni pristup i pažljivo osmišljen program rehabilitacije. Naš tim stručnjaka radi zajedno s pacijentima kako bismo im pomogli postići maksimalno poboljšanje funkcionalnosti i kvalitete života. Evo kako to radimo:

  • Fokus na funkcionalnim vježbama: Umjesto da se usredotočimo samo na jačanje mišića, naš pristup se temelji na funkcionalnim vježbama koje imaju praktičnu primjenu u svakodnevnom životu. To uključuje vježbe za transfer u invalidska kolica, samostalno oblačenje ili upotrebu pomagala za hodanje.
  • Intenzivna terapija: Naši terapeuti provode intenzivne terapijske sesije koje su prilagođene individualnim potrebama i mogućnostima svakog pacijenta. Koristeći različite tehnike, poput elektrostimulacije ili terapije vodom, radimo na poticanju mišića na aktivnost i poboljšanju funkcionalnosti.
  • Inovativne tehnologije: Koristimo najnovije tehnologije kao što su robotske ortoze ili virtualna stvarnost kako bismo stimulirali pokrete i poboljšali propriocepciju. Ove tehnologije omogućuju nam precizno ciljanje određenih mišićnih skupina i prilagođavanje terapije prema napretku svakog pacijenta.
  • Edukacija i podrška: Naš tim pruža kontinuiranu edukaciju i podršku kako bi pacijenti i njihovi bližnji bili informirani i motivirani tijekom cijelog procesa rehabilitacije. Nudimo savjete o pravilnoj prehrani, prevenciji komplikacija i upravljanju svakodnevnim izazovima koje donosi život s paraplegijom ili tetraplegijom.
  • Kontinuirano praćenje i prilagodba: Svaki pacijent ima svoj jedinstveni put oporavka, stoga kontinuirano pratimo njihov napredak i prilagođavamo terapijske strategije prema njihovim potrebama i ciljevima. Ovo kontinuirano praćenje omogućuje nam da maksimalno iskoristimo potencijal rehabilitacije i osiguramo najbolje rezultate za svakog pacijenta.

Group 2

RehaPro poliklinika

  Inovativan pristup rehabilitaciji

REHAPRO poliklinika predstavlja vodeći centar za rehabilitaciju moždanog udara, s fokusom na brzu intervenciju i kvalitetnu skrb. Poliklinika koristi napredne metode kao što su PNF koncept (Proprioceptivna neuromuskularna facilitacija) i Kaltenborn/Evjenth koncept kako bi omogućila pacijentima što brži i efikasniji oporavak.

Terapijski pristup koji potiče rad mišića i živčanog sustava kako bi se poboljšala motorička funkcija i stabilnost tijela. Ova tehnika omogućuje povećanje raspona pokreta, poboljšava ravnotežu i koordinaciju, te smanjuje mišićnu napetost.

Kaltenborn/Evjenth koncept je metoda fizioterapije koja se fokusira na procjenu i poboljšanje pokretljivosti zglobova radi smanjenja boli i povećanja funkcionalnosti tijela. Koristi precizne tehnike i vježbe kako bi se identificirale disfunkcije u zglobovima te primjenile terapeutske intervencije.

Neurološkim liječenjem želimo pružiti vrhunsku skrb pacijentima kroz preciznu dijagnozu i personalizirane terapeutske pristupe. Integrirane usluge rehabilitacije, uključujući fizikalnu terapiju i terapiju pokretom, usmjerene su na poboljšanje funkcionalnosti i kvalitete života. 

Shape

Individualni pristup

Shape

Profesionalni tim stručnjaka

Group 15

Učinkovita rehabilitacija

Olakšanje života kroz rehabilitaciju i vježbe

Rehabilitacija i redovita vježba imaju ključnu ulogu u poboljšanju kvalitete života osoba s paraplegijom ili tetraplegijom. Kroz sustavnu rehabilitaciju, pacijenti mogu postići veću samostalnost, smanjiti ovisnost o drugima i poboljšati opće zdravstveno stanje. Osim toga, pravilna terapija može im pomoći u integraciji u društvo i smanjenju emocionalnih i mentalnih izazova s kojima se suočavaju.

Muči vas nešto od gore navedenog? Javite nam se putem donje kontakt forme ili na info@rehapro.hr. Mi smo tu da vam pomognemo!

Javite nam se ovdje​

Stojimo vam na raspolaganju za sve upite

Zakaži termin

Ostavite nam podatke i napišite kada bi vam odgovaralo da dođete do nas. Mi ćemo vam se povratno javiti kako bi dogovorili fiksni termin