Lumbalna spinalna stenoza

Iako se lumbalna spinalna stenoza često povezuje s procesom starenja, postoje koraci koje pojedinci mogu poduzeti kako bi smanjili rizik od razvoja ovog stanja. To uključuje održavanje zdravog načina života, redovito vježbanje, održavanje zdrave tjelesne težine i izbjegavanje pušenja.

Simptomi, dijagnoza i tretmani

Lumbalna spinalna stenoza je medicinski termin koji označava suženje prostora unutar lumbalnog (donjeg) dijela kralježnice, što može pritisnuti živce koji prolaze kroz taj prostor. Ova stanja često uzrokuju bol, utrnulost ili slabost u donjim ekstremitetima. Razumijevanje simptoma, dijagnostičkih postupaka i mogućih tretmana ključno je za upravljanje ovim stanjem.

Simptomi

Simptomi lumbalne spinalne stenoze mogu varirati, ali često uključuju:

  1. Bol u donjem dijelu leđa: Bol se može javiti u donjem dijelu leđa i može se pogoršati tijekom hodanja ili stajanja.
  2. Bol u nogama: Bol, utrnulost ili trnce mogu se javiti u nogama, posebno tijekom hodanja ili produženog stajanja.
  3. Slabost mišića: Pacijenti mogu primijetiti slabost u mišićima nogu ili nogu, što može otežati hodanje ili održavanje stabilnosti.
  4. Poteškoće s kontrolom mokrenja ili crijeva: U težim slučajevima, pritisak na živce može uzrokovati poteškoće s kontrolom mokrenja ili crijeva.

Dijagnoza

Dijagnoza lumbalne spinalne stenoze obično uključuje:

  1. Fizički pregled: Liječnik će pregledati simptome, medicinsku povijest i provesti fizički pregled kako bi identificirao moguće uzroke simptoma.
  2. Snimanje: Snimanje, poput MRI ( magnetska rezonancija) ili CT (kompjutorska tomografija), može se koristiti kako bi se vizualizirao prostor unutar kralježnice i potvrdila dijagnoza.
  3. Neurološki pregled: Ovaj pregled može uključivati testiranje refleksa, osjetljivost i snagu mišića kako bi se procijenila ozbiljnost stanja.

Tretmani

Tretmani za lumbalnu spinalnu stenozu ovise o ozbiljnosti simptoma i drugim čimbenicima. Neki od tretmana uključuju:

  1. Fizikalna terapija: Fizikalna terapija može pomoći jačanju mišića leđa i trupa te poboljšati stabilnost kralježnice.
  2. Lijekovi: Lijekovi poput nesteroidnih protuupalnih lijekova (NSAID), mišićnih relaksansa ili steroida mogu pomoći u smanjenju boli i upale.
  3. Injekcije: Injekcije steroida izravno u područje kralježnice mogu pružiti privremeno olakšanje simptoma.
  4. Kirurgija: U težim slučajevima, kirurški zahvat može biti potreban za smanjenje pritiska na živce i proširenje prostora unutar kralježnice.

Prevencija

U zaključku, lumbalna spinalna stenoza može uzrokovati bolne simptome u donjem dijelu leđa i nogama, ali postoje različite mogućnosti liječenja koje mogu pomoći u upravljanju ovim stanjem. Važno je konzultirati se s liječnikom radi dijagnoze i razmatranja najboljeg plana liječenja za pojedinog pacijenta.

Muči vas nešto od gore navedenog? Javite nam se putem donje kontakt forme ili na info@rehapro.hr. Mi smo tu da vam pomognemo!

Javite nam se ovdje​

Stojimo vam na raspolaganju za sve upite

Zakaži termin

Ostavite nam podatke i napišite kada bi vam odgovaralo da dođete do nas. Mi ćemo vam se povratno javiti kako bi dogovorili fiksni termin