Luksacija / iščašenje ramena

Ova ozljeda može uzrokovati izuzetnu bol i ograničiti pokretljivost, često zahtijevajući hitnu medicinsku intervenciju kako bi se smanjila i stabilizirala ramena.

Bolna i ograničavajuća ozljeda ramenog zgloba

Iščašenje ramena, poznato i kao luksacija ramena, predstavlja ozljedu u kojoj gornji dio nadlaktične kosti iskoči iz zgloba ramena. U nastavku ćemo istražiti detalje o uzrocima, simptomima, dijagnozi i tretmanima za iščašenje ramena.

Uzroci

Iščašenje ramena obično nastaje kao rezultat traumatske ozljede, poput pada na ruku ili udarca u ramenu. Ova vrsta ozljede često se događa tijekom sportskih aktivnosti, nesreća u prometu ili nezgoda na radnom mjestu. Osobe s labilnim zglobom ramena ili predispozicijom za iščašenje također mogu biti sklonije ovoj ozljedi.

Simptomi

  • Oštra bol: Intenzivna bol u ramenu koja može biti teška i nepodnošljiva.
  • Deformacija zgloba: Vidljiva deformacija ili izbočina na ramenu koja može biti jasno vidljiva golim okom.
  • Oteklina: Oticanje oko ozlijeđenog područja zbog oštećenja mekih tkiva.
  • Nemogućnost kretanja: Pacijent može imati poteškoće u pokretanju ramena ili potpuno nemogućnost korištenja ozlijeđene ruke.

Dijagnoza i tretmani

Dijagnoza iščašenja ramena obično uključuje fizički pregled od strane liječnika, zajedno s slikovnim pretragama poput rendgenskih snimaka ili magnetske rezonancije (MRI) kako bi se potvrdila dijagnoza i isključili drugi mogući uzroci boli u ramenu.

Tretman iščašenja ramena obično uključuje:

  • Redukciju: Hitna medicinska intervencija za vraćanje dislociranog zgloba u normalan položaj, često uz primjenu analgetika ili sedativa radi smanjenja boli i opuštanja mišića.
  • Imobilizacija: Nakon smanjenja, rameno zglob se obično imobilizira zavojem ili ortozom kako bi se spriječilo daljnje pomicanje i omogućilo ozlijeđenim strukturama da zacijele.
  • Fizioterapija: Nakon razdoblja imobilizacije, pacijent obično prolazi kroz program fizioterapije kako bi se obnovila pokretljivost, jačanje mišića i povećala stabilnost zgloba ramena.

Prevencija ponovnih iščašenja:

Prevencija ponovnih iščašenja ramena često uključuje rehabilitacijske vježbe usmjerene na jačanje mišića oko zgloba ramena, poboljšanje stabilnosti i fleksibilnosti. Osobe s poviješću iščašenja ramena mogu koristiti i preventivne ortoze tijekom sportskih aktivnosti ili fizičkih napora koji povećavaju rizik od ponovne ozljede.

U zaključku, iščašenje ramena je bolna i ograničavajuća ozljeda koja zahtijeva brzu medicinsku intervenciju radi smanjenja i stabilizacije zgloba. Redoviti posjeti liječniku i fizioterapeutu ključni su za uspješan oporavak i prevenciju ponovnih ozljeda. Potražite savjet stručnjaka ako sumnjate na iščašenje ramena ili imate simptome ozljede u tom području.

Muči vas nešto od gore navedenog? Javite nam se putem donje kontakt forme ili na info@rehapro.hr. Mi smo tu da vam pomognemo!

Vezani članci

No results found.

Javite nam se ovdje​

Stojimo vam na raspolaganju za sve upite

Zakaži termin

Ostavite nam podatke i napišite kada bi vam odgovaralo da dođete do nas. Mi ćemo vam se povratno javiti kako bi dogovorili fiksni termin